top of page
  • Yazarın fotoğrafıFikret Tüfekçi

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar ?

Mürekkep Lekesi Çıkarmanın Püf Noktaları Nelerdir. Mürekkep lekesi zorlu bir leke türüdür ve genel olarak seyreltilmiş asitler uygulanarak çıkarılır, genelde asitli ürünlerin kullanılması önerilmez. Asitli ürünler kumaş gibi tekstil ürünlerinin yapısını bozabilir giysinize zarar verebilir. Mürekkep lekesi bulaşmış bir ürün kuru temizlemeciye götürülmesi daha sağlıklıdır. Bazı kalemlerden akan mürekkep lekeleri uygun bir çözücü sıvı ile silindikten sonra bol su ile yıkanabilir.

Mürekkep Lekesi Çıkarmak Hangi Kumaş Türlerinde Nasıldır ? Boyasız beyaz renk pamuklu tekstil ürünlerinde 90 derece alkol yada trikloretilen kullanılabilir. Beyaz kumaşlara çamaşır suyu ilave edilmiş su ile lekeyi silebilirsiniz.

Renkli pamuklu kumaşlarda mürekkep lekesini çıkarmak için alkol veya sirkeyi aynı oranka karıştırıp lekeye uyguayabilirsiniz.

Pamuklu olmayan sentetik kumaşlarda limonlu su kullanılarak lekeyi yumuşatmak önerilir. Hemen ardından bol su ile mürekkep lekesi bulaşmış sentetik kumaşı durulamak gerekir.

Hassas olan ipekli ve yünlü kumaşlarda üçte bir alkol karışımlı suyu bir bez yardımıyla mürekkep lekesi çıkarmak istediğiniz bölgeye silerek çıkarmanız sonuç verecektir.
Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page